WIDEO | FOTO | ART

DZIEN BABCI

 

„Dzień Babci”

— FILM DOKUMENTALNY

„Dzień babci” to film dokumentalny, w którym podjęłam próbę poruszenia ważnego dla mnie i aktualnego tematu relacji międzyludzkich w czasach smartfonów i mediów społecznościowych. To także film o przemijaniu, samotności i starości. Film powstał w Szkole Andrzeja Wajdy -
„Wajda School”, w ramach kursu filmu dokumentalnego „Przedszkole Filmowe”. Jest to mój filmowy debiut.


Więcej o filmie

“Dzień babci” to historia, której bohaterką jest 83-letnia babcia Krysia – mieszkanka Piły i moja ukochana babcia. Krysia od pewnego czasu poznaje tajniki mediów społecznościowych. Jest to jednak tylko pretekst, aby opowiedzieć o czymś dużo ważniejszym. Bardzo zależało mi, aby dotknąć aktualnego i jedno- cześnie uniwersalnego tematu, tak, aby każdy mógł przejrzeć się w tej historii, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Mam nadzieję, że to się udało. Film jest także ukłonem młodego pokolenia w stronę seniorów, wyrazem szacunku i wdzięczności.

 

Zwiastun

123.JPG

Scenariusz / Reżyseria / Zdjęcia: Ewa Ślusarczyk
Opieka artystyczna: Marcin Sauter, Maciej Cuske, Edyta Wróblewska
Montaż: Ewa Ślusarczyk, Katarzyna Orzechowska
Korekcja barwna/VFX: Jarosław Piskozub
Postprodukcja dźwięku / sound design: Kuba Juchniewicz | catuzz_sound
Produkcja: Fundacja Szkoła Wajdy „Wajda School” 2020

dzien babci 2.jpg
dzien babci 3.jpg

POSŁUCHAJ WYWIADU | RADIO PIK

RadioPiK_655.png

Media społecznościowe – łączą czy dzielą pokolenia? Między innymi takie pytanie pojawia się w filmie dokumentalnym Ewy Ślusarczyk z Torunia.
- Rozmowę prowadzi Iwona Muszytowska-Rzeszotek, radio PiK.

1.JPG
4.JPG

Zbiórka na film

Temat bliski ludziom

Postprodukcja filmu, czyli korekcja barwna i edycja ścieżki dźwiękowej, odbyły się dzięki osobom wspierającym projekt. Zbiórka croudfoundingowa została zorganizowana w Internecie, za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. Film wsparły w sumie ponad 82 osoby z całej Polski i zza granicy. Warto zaznaczyć, że chociaż w większości byli to moi bliscy i przyjaciele, to film zdecydowało się wesprzeć także wiele zupełnie nieznajomych mi osób, które po prostu uwierzyły w sens tego filmu i poczuły, że jest on potrzebny. Bardzo Wam dziękuję!

polakpotrafi.JPG
 

Sukces!

Zbiórka zakończyła się sukcesem, a założona suma została zebrana na wiele dni przed terminem.

Dzięki wszystkim osobom, które zdecydowały się wesprzeć mój projekt i pomysł na film, wierzę, że jesteśmy (mimo wszystko) wrażliwym społeczeństwem, któremu los naszych seniorów (a w przyszłości nas samych) nie jest obojętny. Jest to szczególnie ważne w tak trudnych czasach komunikatorów, smartfonów i wszechobecnego Internetu.

2.JPG
8765432.JPG

Fot. Łukasz Piecyk

W podziękowaniu ZA WSPARCIE

Po zakończeniu zbiórki zorganizowanej na portalu PolakPotrafi.pl odbyło się zamknięte spotkanie ze wspierającymi, pokaz fragmentów filmu oraz dyskusja. Tematem rozmów był realizowany przeze mnie film dokumentalny i sposoby wspierania młodych niezależnych twórców filmowych. W spotkaniu wzięli udział także Mirosław Kłopotowski i Milena Mądra, którzy prezentowali fragmenty swoich niedawno ukończonych filmów dokumentalnych. Spotkanie i dyskusja miały miejsce w Kinie Centrum, mieszczącym się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kino Centrum, działające w ramach Centrum Sztuki Filmowej przy CSW w Toruniu, to miejsce, które aktywnie wspomaga rozwój młodych osób, chcących rozwinąć skrzydła w dziedzinie sztuki filmowej.


GDZIE OBEJRZEĆ FILM „Dzień Babci”?

Film dopiero rozpoczyna swoją „karierę” festiwalową, ale już wielokrotnie był dostępny dla szerokiej publiczności. Dokument “Dzień Babci” można było zobaczyć przede wszystkim na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także podczas kilku pokazów na Festiwalu Long Story Short we Wrocławiu oraz na Międzynarodowym Festiwalu OFF CINEMA w Poznaniu, na Lublin Film Festival, Women’s Film Festival – Demakijaż (Lublin), First-Time Filmmaker Sessions. Film został zakwalifikowany także do konkursu filmów dokumentalnych podczas Festiwalu Moscow Shorst w Moskwie. Mam nadzieję, że to dopiero początek długiej drogi po wielu kinach na całym świecie. Film został wpisany na oficjalną listę polskich dokumentów krótkometrażowych na stronie www.polishdocs.pl

60kff.jpg
9b3b4050b344b510d0161dc419759cd8dbe4686d.jpg
Festiwal_grafika.jpg
Przechwytywanie.JPG